Egy jó téma? Egy elkötelezett riporter? Elég idő? Szerkesztői támogatás?
Nos, leginkább: Pénz. SOK pénz.
Mondjuk úgy négyszázezer dollár.
Nagyjából ennyit pénz ment el Dr. Sheri Fink 13 ezer szavas cikkére, amely azt vizsgálja, hogy mi történt New Orleans egyik kórházában 2005-ben, miután a Katrina hurrikán elárasztotta, és elvágta a külvilágtól. A NYtimes, és a ProPublica weboldalán olvasható "Deadly Choices" azzal foglalkozik, milyen tragikus választási lehetőségekkel kellett szembenézniük az orvosoknak, és nővéreknek a Memorial Medical Centerben, ahol a vihar elvonultával jóval több halottat találtak, mint a város többi kórházában. (Ki legyen az, akit elsőnek mentenek, ki kapja a kifogyóban lévő életmentő gyógyszereket, és .... ki legyen az, akinek gyógyszer helyett egy jó nagy adag morfiumot adnak)
Hogy mi került ebben négyszázezer dollárba?
Gerry Marzorati, NytimesMagazin szerkesztő a MotherJonesnak nyilatkozva szépen végigment a költségeken, hogy _nagyjából_ mire kellett költeni mennyit:
(srry, de idohiannyal kuzkodo lustadiszno vagyok so nem forditok)
Ok, roughly:
2 years of reporting by a staff writer, full-time: 200k
Editing for that period by 2 ProPublica editors: 30k
Lawyering hours at ProPublica: 20K
Editing hours at the Times magazine over past year (from me to copy editors, 5 editors in all involved): 40k
Times fact-checking: 10k
Photography fees plus expenses: 40k
Times lawyering fees: 20k
Web and Web graphic costs at both the Times and ProPublica: 10k
Cost of adding 6 pages to the feature well to accommodate story: 24kTotal: 394k
Közben a Nieman Journalism Lab is belemászott a számokba, és egy kicsit pontosítva Marzorati közölte, hogy ennyibe került volna, ha a NYTimes egyedül csinálja, nem pedig a ProPublicával, és a Kaiser Foundationnel együttműködve. A NJB megkérdezte a ProPublica szerkesztőjét, aki kisebb, de nem kicsi összeget becsült, 250k-300k dollár közelébe téve a költségeket. És. Fink még 2007-ben négy hónapon át saját költségén foglalkozott a témával. (Interjú Finkkel a cikkről)
Kérdés: hány olyan blogger / citizen journalist van, aki megengedheti magának ezt a fajta újságírást?
Kérdés2: szükség van-e csúnya nagy médiacégekre?
Akik (amik?) megengedhetik azt, hogy minimum negyvenezer dollárt lkötsenek egy hosszabb címlapsztorira (és ez csak a riporteri fizetés, és az utazási kötség)
és hamár költségek: NYTimes bagdadi iroda éves költsége hárommillió dollár, ugyanez a WashingtonPostnak egymillió. A nagyszerű (és Pulitzer-díjas) PolitiFact a becslések szerint évente egymillió dollárjába kerül a St Petersburg Times-nak (amely a nonprofit Poynter Institute tulajdonában van, így nem hoz nyilvánosságra pénzügyi infokat)